Regjeringen foreslår å kutte hele 70 millioner fra studieforbundene. For Funkis sine medlemsorganisasjoner kan dette få store konsekvenser.

Foto: Morten Fredriksen
For Funkis betyr dette at vi kan miste 8 millioner kroner av tilskuddet til opplæring og tilrettelegging neste år. Dette er kutt som vil få store konsekvenser for frivilligheten som helhet.
Dette er veldig dramatisk, sier Mats Grimsgaard.
De 70 millionene som Regjeringen vil ta fra studieforbundene betyr kutt i kurs, opplæring og mestringsaktiviteter i hele landet.
Et kutt i denne størrelsen får alvorlige konsekvenser for lokale aktiviteter i medlemsorganisasjonene våre og påvirker muligheten til å tilrettelegge opplæring for mennesker med funksjonsnedsettelser og kronisk sykdom, sier Mats videre.
I resten av sektoren er det også sterke reaksjoner:
– At regjeringen i totalberedskapsåret tar seg råd til å kutte limet som holder sivilsamfunnet sammen, gjør meg rett og slett forbanna, sier Stian Juell, generalsekretær i Voksenopplæringsforbundet.
Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon (FFO) ser også alvorlig på kuttet:
– Det er et uventet og dramatisk kutt i rammene til studieforbundene for 2027 (…) noe som rammer breddefrivilligheten. Studieforbundet Funkis, med sine 110 landsdekkende medlemsorganisasjoner er ett av forbunda som rammes og dette kuttet vil gå hardt utover aktiviteten lokalt i organisasjonene.
De neste månedene kommer Funkis til å mobilisere både ildsjeler, medlemsorganisasjoner og samarbeidspartnere.
- Jobben vår nå er å forklare de som sitter ved makta de faktiske konsekvensene hvis dette forslaget vedtas, sier rådgiver for politikk og kommunikasjon Helene H. Sæle.
For å få til dette trenger vi at dere, enten dere er enkeltdeltakere, lokallag eller landsdekkende medlemsorganisasjoner forteller hvor viktig tilskuddene våre er for dere. Følg med her og i nyhetsbrevet vårt for mer informasjon om hvordan du kan bidra!